Як вести облік сільгосптехніки в лізингу: поради для лізингоотримувачів
Жодне сільгосппідприємство не буде повноцінно функціонувати без спеціалізованої техніки. З її придбанням нерідко виникають складнощі через велику вартість. Рішенням може стати лізинг сільськогосподарської техніки. Варто розібратися, як ведеться облік таких операцій. Бухоблік в при цьому має деякі особливості.
Що таке лізинг сільгосптехніки
Операції фінансового лізингу чітко прописані в законодавстві. Лізингодавець зобов’язується придбати сільгосптехніку та передати її у користування орендареві на зазначений в угоді термін (не менше ніж рік). Таким чином, підприємці можуть придбати трактор в лізинг та іншу потрібну їм техніку. За користування при цьому вноситься зазначена в договорі плата.
Для бухгалтерського обліку лізингові послуги мають окреме визначення. Це господарська операція, яка передбачає передачу лізингоодержувачу майна, придбаного лізинговою компанією. Орендар бере на себе всі ризики, які пов’язані з користуванням технікою. Він також зобов’язується вносити платежі згідно з укладеним договором. При недотриманні графіку та порушенні умов договору орендар може втратити техніку.
Як відображається лізинг сільськогосподарської техніки в бухобліку
У фінансовій звітності інформація про лізингові послуги регламентується П(С)БО 14 «Оренда», затвердженим наказом МФУ від 28.07.2000 р. № 181. Згідно з пунктом 5 П(С)БО 14, лізингоодержувач має зарахувати отриману сільгосптехніку на баланс не лише як актив, але і як зобов’язання. Оцінка вартості при цьому здійснюється з урахуванням орендних платежів.
Лізинг сільськогосподарської техніки відображається в бухобліку в певному порядку. Зазначаються наступні операції:
- отримання та введення в експлуатацію;
- попереднє відшкодування вартості техніки;
- витрати на сплату відсотків;
- інші лізингові платежі (страхування тощо);
- погашені лізингові платежі.
Таким чином, в обліку відображаються отримані вантажні автомобілі в лізинг та інша необхідна в господарстві техніка. Детальніше можна розглянути особливості ведення обліку на конкретному прикладі, щоб легше було зрозуміти його особливості.
Наприклад, агрофірма вирішила купити комбайн в лізинг (Україна). Вона орендує техніку вартістю 100 000 грн, до якої одразу додається ПДВ (20 000 грн). Згідно з договором лізингоодержувач вносить попередній лізинговий платіж. Це 15% відшкодування вартості комбайна: 15 000 грн + 3 000 грн ПДВ. До цієї суми додається винагорода за невідшкодовану вартість техніки. Якщо вона складає 7%, то розрахунки будуть наступними: (120 000 грн – 18 000 грн) × 7% = 7 140 грн. Додаткові витрати на страхування складають 1 800 грн з урахуванням ПДВ.
Лізинг – зручне та вигідне рішення для господарств, які не мають можливості придбати всю необхідну техніку одночасно. Ця фінансова послуга допоможе розвинути бізнес навіть при відсутності великих грошей. Такі послуги надає юридичним особам компанія OTP Leasing.